RPH

-->
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 1
Mata Pelajaran                                    : Ibadah        
Tarikh                                                  : 17 Oktober 2012 (Rabu)
Kelas                                                   : 1 Kreatif
Masa                                                   : 8.45 – 9.15 pagi (30 minit)
Bilangan Murid                                    : 20 orang                                           
Tajuk                                                   : Pengertian Solat Fardhu         
Pengetahuan Sedia Ada                     : Murid-murid biasa melihat perlakuan solat
Objektif Pembelajaran                        : 1) Menyebut pengertian solat
                                                             2) Menyatakan nama dan bilangan rakaat solat
KBKK                                                  : Menjana idea, menilai dan .membuat kesimpulan
Penerapan Ilmu                                  : Bahasa Arab, Bahasa Inggeris, Matematik dan Muzik.      
Penerapan Nilai                                  : Bersyukur, patuh, rajin dan bertanggungjawab
BBM                                                    : Kad gambar, kad perkataan, kad nombor,  carta   
                                                             bertulis dan papan putih.

Langkah/masa
Isi Pelajaran
Aktiviti  P&P
Catatan

Set Induksi
(5 minit)





Membaca doa mula belajar dan bacaan Surah Al-Fatihah.


-Guru memberi salam dan murid-murid menjawab.
-Murid-murid membaca doa mula belajar dan Surah Al-Fatihah.

-Guru mempamerkan gambar masjid dan bersoaljawab dengan murid-murid:
1)    Ini gambar apa?
2)    Apakah tujuan orang Islam pergi ke masjid?



-Mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang akan dipelajari.

NILAI:
Bersyukur



BBM :
Gambar masjid


Langkah 1
(6 minit)

Pengertian Solat Fardhu



-Sumbangsaran murid-murid mengenai pengertian solat.
-Guru mempamerkan carta bertulis mengenai pengertian solat.
-Guru membaca pengertian solat dan murid-murid mengikut beramai-ramai.
-Penerangan guru kepada murid-murid mengenai pengertian solat.
-Guru memilih murid secara rawak untuk membaca pengertian solat.
-Murid-murid membaca pengertian solat dengan bimbingan guru.


NILAI:
Patuh pada arahan

BBM :
Carta bertulis
(pengertian dan gambar perlakuan solat)

Langkah 2
(7 minit)

Nama solat dan bilangan rakaatnya

-Guru melekatkan kad perkataan mengenai nama-nama solat.
-Guru menyebut nama-nama solat dan murid-murid mengikut beramai-ramai.
-Latihtubi menyebut nama-nama solat.
-Guru melekatkan pula kad nombor mengenai bilangan rakaat solat.
-Penerangan guru mengenai nama, bilangan rakaat dan hukum menunaikan solat.
-Latihtubi menyebut nama dan bilangan rakaat solat secara kelas dan kumpulan.

NILAI:
Rajin

ILMU:
Matematik

BBM:
Kad perkataan
Kad nombor




Langkah 3
(8 minit)

Padanan nama solat dan bilangan rakaatnya.


-Murid-murid menjalankan aktiviti memadankan nama-nama solat dan bilangan rakaatnya.
-5 orang murid diminta ke hadapan dan memadankan bilangan rakaat bagi solat-solat tertentu.
-Seorang murid pula diminta untuk memadankan bilangan rakaat bagi kesemua nama-nama solat.
-Murid menyebut bilangan rakaat dalam bahasa Melayu, bahasa Inggeris dan bahasa Arab.
-Murid-murid menyebut semula bilangan rakaat dalam pelbagai bahasa secara kelas.

NILAI :
Patuh

ILMU:
Bahasa Arab
Bahasa Inggeris

BBM:
Kad perkataan
Kad nombor

Penutup
(4 minit)

-Membuat rumusan:
1) Pengertian solat
2) Nama solat dan bilangan rakaat.
-nasyid “SEPOHON KAYU”

-Guru bersoaljawab dengan murid-murid mengenai pengertian, nama dan bilangan rakaat solat.
-Murid-murid melagukan nasyid “SEPOHON KAYU”.
-Guru mengingatkan murid-murid mengenai perlunya menunaikan solat dan meminta murid mengamalkannya dalam kehidupan seharian.


NILAI:
Bertanggungjawab

ILMU :
Muzik

REFLEKSI:
_______________________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5 comments:

  1. Tahniah, rancangan pengajaran yang baik dan boleh dikongsi bersama rakan guru.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Terima kasih atas komen yang positif. Moga kita sama-sama mendapat manfaat.

      Delete
  2. Tahniah kerana dapat menghasilkan blog dan rancangan yang menarik

    ReplyDelete
    Replies
    1. Terima kasih kerana sudi melawati blog ini dan memberi komen yang membina.

      Delete